Çay kazanı

Çay Kazanı

Ülkemizde en çok tercih edilen sıcak içeceklerden biri olan çay geçmişten günümüze ulaşan lezzetler arasında yer alır. Yeşil çay, poşet çay, siyah çay, beyaz çay gibi çeşitleri olsa da çay denildiğinde akla ilk olarak siyah çay gelir. Demli ve açık gibi farklı damak tatlarına uygun şekilde içilen çayı hazırlamak ekstra öneme sahiptir. Doğru tadı yakalayabilmek için çayın demlenmesi için kullanılan malzemeler, çayın kalitesi, demleme süresi gibi noktalara dikkat etmek gerekir. Evde çay demlemek için çaydanlık kullanılırken toplu tüketimin fazla olduğu yerlerde çay kazanı tercih edilir. Kendi içerisinde türlere ayrılan çay kazanları çayın tadını doğrudan etkiler. Bu nedenle toplu kullanım için çay kazanı seçerken dikkatli olmakta fayda vardır.

Çay diğer toplumlarda değişik şekillerde içilse de en fazla Türk toplumunda tüketilir. Çay içmek kadar demlemek de eski bir gelenek olup demleme sırasında her bir detaya özen gösterilmelidir. Çok fazla kişiye aynı anda çay yapabilmek için çay kazanı iyi bir alternatif olacaktır.

Çay Kazanı Nedir?

Piyasada farklı fiyat ve özelliklerde satışı yapılan çay kazanı özellikle endüstriyel mutfaklarda yaygındır. Kalabalık yerlerde çay yapmayı sağlayan bu kazanlar kendi içerisinde elektrikli, gazlı ve bakır gibi çeşitlere ayrılır. Bu türler arasından ihtiyaca göre seçim yapılmalıdır. Elektrikli kazanlar ve gazlı olan kazanlar daha çok kullanılır. Bakır çay kazanları ise özel üretim olup müşteri isteğine göre farklı süslemelerle hazırlanabilir. Üretimde modeller tekli ve ikili olarak farklılık gösterir. Fazla kişinin olduğu yerlerde iki gözlü çay kazanı kullanmak daha elverişlidir. Tek gözlü olan kazanlar şirket toplantıları ya da orta büyüklükteki etkinliklerde tercih edilir.

3 Demlikli Antik Bakır Elektrikli arıtmalı Büro tipi çay kazanı

3 Demlikli Antik Bakır Elektrikli arıtmalı Büro tipi çay kazanı

Birden fazla kullanım alanlarına sahip olan çay kazanları günlük çay tüketiminin daha pratik şekilde yapılmasını sağlar. Gerektiğinde kolayca taşınabilen ve çok fazla yer kaplamayan bu parçalar günün her saatinde çaya erişebilme imkanı sunar. Restoranlar misafirlerine çay ikramı için ikili ve elektrikli çay kazanı çeşitlerini satın alırlar. Çayın demlendiği yerde tazeliğini uzun süre koruması amaçlandığından kazan seçimlerini belli ölçütlere göre yapmak gerekir. Çayı uzun süre aynı tazelikte ve eşit sıcaklıkta tutmayı sağlayan kazanlar sürekli çay demleme zorunluluğunu ortanda kaldırır. Kazanın üst kısmında birden fazla demlik olması dem kısmının istenilen zamanda yenilenebilmesini sağlar. Eğer çay kazanı otomatik sisteme sahipse haznedeki su bittiğinde kazana su kendiliğinden gelir ve uzun süre kullanılabilir.

Çay Kazanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çay kazanı ve benzer ürünleri satın alırken öncelikle garanti ile teknik servis konularına dikkat etmek gerekir. Kazan zaman içerisinde kullanım kaynaklı ya da benzer sebeplerden arızalanabileceği için garanti süresi mümkün olduğunca uzun olmalıdır. Bazı firmalarda ürün satın alırken düşük bir miktarla ek garanti süresi verilir. Bu gibi imkanları değerlendirerek süreyi artırmakta fayda vardır.

Kazan için üretilen model sayısı fazla olduğundan mutlaka ihtiyacı karşılayacak özelliklerde ürün seçilmelidir. Kişi sayısının ve sirkülasyonun fazla olduğu yerler için çift demlik modeller ideal olacaktır. Elektrikli mi yoksa doğalgazlı mı olacağı isteğe bağlıdır. Maliyeti düşürmek adına kalitesiz ürünlerden her zaman uzak durmak gerekir.

5 Demlikli Antik Akıllı Çay Kazanı

5 Demlikli Antik Akıllı Çay Kazanı

Çay kazanı alırken paslanmaz tip ürünler seçilmelidir. Modellerde su haznesi adı verilen gövde kısmı 304 kalite paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş olmalıdır. Eğer ürün 430 malzemeden üretilmişse ne denirse densin bir süre sonra paslanır. Bu nedenle kazan satın alırken bunu mutlaka güvenilir kaynaklardan teyit ettirmek gerekir.

Kaliteli ürünler ile demlenen çayın lezzeti her zaman yüksek olacaktır. Özellikle restoran ve kafe gibi işletmeler için kazan seçerken ürünü aldıktan sonra da destek vermeye devam eden markalar tercih edilmelidir. Doğalgazlı olan modellerden alınacaksa ilk olarak CE belgesinin varlığı sorgulanmalı ve kalite standartlarına uygun şekilde üretilip üretilmediği kontrol edilmelidir.

Çay Kazanı Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı ve lezzetli çay demleyebilmek için belirli aralıklarla çay kazanı temizliği yapmak gerekir. Bu amaçla limon tuzu, saf sirke, por çöz ya da kireç temizleme asidi kullanılabilir. Her biri güçlü olan bu temizleyici malzemelerin kıyafete temas etmesine karşı önceden önlem alınmalıdır. Bunun için koruyucu gözlük, eldiven, kirli ya da eskimiş kıyafetler, burun ve ağzı kapatıcı maske ile tedbirli davranılabilir. Temizlik işleminin havalandırılabilir ortamda yapılmasında fayda vardır. Daha hızlı ve keskin bir temizlik için asit kullanımı etkili olacaktır.

Limon tuzu ile temizlik yapmak için yarısına kadar su ile doldurulmuş olan çaydanlığın içerisine beş ya da altı yemek kaşığı limon tuzu atılır. Ardından yaklaşık on dakika kadar kaynatılır. Kaynama esnasında çaydanlığın kireci iyice temizlenecektir. İşlem sonrasında çaydanlığın iyice durulanması gerekir. Porçöz ile temizlik de benzer olup çaydanlığın içerisine az miktarda porçöz dökülüp iyice yayıldıktan sonra birkaç dakika beklenir. Bekleme süresi içinde çaydanlığın açılmaya başladığı görülecektir. Çaydanlıkta kimyasal kalmaması için bol su ile yıkanmalıdır.

3 Demlikli Black Akıllı Çay Kazanı

3 Demlikli Black Akıllı Çay Kazanı

Elektrikli Çay Kazanında Çay Nasıl Demlenir?

Modele göre farklılık göstermekte olup elektrikli çay kazanı ile çay demlemek için ilk kullanımda kurulum ve su ayarları yapılmalıdır. Sadece elektrik ile çalışan kazanlar suyun hızlıca ısınmasını sağlar. Su verme kısmında suyun kazana tazyikli gelmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde suyun seviyesini ayarlayan flatör ayarı bozulur ve su taşar. Basınçla fazla su gelmesi kazandaki suyun sıcaklığının düşmesine de neden olacaktır. İyi bir performans elde edebilmek için kazanın termostat ayarının 100 ile 103 derece arasında olması önerilir. Bu dereceyi artırmak ürünün daha hızlı ısınmasını sağlamaz aksine etrafta buhara yol açarak zarar verir. Su yeterli sıcaklığa ulaştıktan sonra içecek kişi sayısına göre demleme yapılabilir.

Çay Kazanı Nedir?
Çay Kazanı Nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close My Cart
Close Wishlist
Recently Viewed Close
Close

Close
Navigation
Categories